  • Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst)
30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst)
Model UK-PGACMS30BLU.5
Brand Pyle
Category String & Wind Instruments
Warranty 1 Year
Details
  Features:
  • Classic Shape Guitar
  • Easy to Adjust Gearheads to Keep the Guitar in Tune
  • Classical Guitar with Soft Nylon Strings
  • Produce Gain Warm, Clear, Crisp Sound
  • 30", Round Body
  • Dyed hardwood Fingerboard and Bridge
  • Sturdy Wood Construction
  • Linden Plywood Top, Linden Plywood Back, and Side
  • Chrome 3-in-line Machine Head
  • With One plastic Strap Endpin
    What's in the Box:
  • 30’’ Classic Guitar
  • Black Guitar Bag, No Padding
  • One Set of Strings
  • (3) Guitar Picks
  • Black metal capo
  • Black Guitar Strap
    Construction Materials:
  • Guitar Body Material: Linden Wood
  • Guitar String Material: Nylon String
  • Fretboard/Fingerboard Material: Dyed Wood
  • String Material: Nylon
  • Headstock Material: Birch
    Technical Specs:
  • Guitar Bridge System: Fixed Bridge System
  • Guitar Pickup Configuration: None
  • Nut Sizes: 1.57” -inches
  • Total Guitar Length: 31.1” -inches
  • Scale Length: 19.7” -inches
  • Total Body Length: 13.8” -inches
  • Total Neck Length (Nut to Body): 16.9” -inches
  • Number of Frets: 18 Frets
  • Total Guitar Dimensions (L x W x H): 31.1” x 10.6” x 2.8” -inches
  • Sold as: 1 set
  • Weight: 4 lbs.
  • Videos
    No Videos Available
    Manuals and Downloads
    No Manual And Download Available
    Reviews
      No User Review Available
    Sign in to Add Review
    Similar Products
    • main
    Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst) Pyle - UK-PGACMS30BLU.5 , Musical Instruments , String & Wind Instruments , 30" 6-String Classical Acoustic Guitar for Beginner and Adult with Accessory Kit (Blue Burst)